Manson A. Stewart Teacher Training and Travel Awards Previous Recipients

Recipients Of  Manson Stewart Travel Awards to Attend CAMAWS-SS 2018 in Winston-Salem NC:

Pictured from left to right in photo
Nicholas Rockwell (Denver Center for International Studies CO) 
Darah vann Orr (University of Houston TX)
Melanie Racette-Campbell (Memorial University of Newfoundland)
Ginny Lindzey (Dripping Springs High School TX)    
Nikolaus Overtoom (University of New Mexico)
David White, President of CAMWS-SS (Baylor University)
Milena Anfosso (UCLA / Sorbonne Université)
Aaron Beek (University of Memphis, not pictured) 

   

Recipients Of  Manson Stewart Teacher Training Awards For 2017-2018:

Rebecca Pomeroy (University of Massachusetts)

Abby L. Lease (St. Ambrose Academy)

Michael Posey ((The Episcopal School of Baton Rouge)

 

Recipients Of Manson Stewart Travel Awards To Attend CAMWS 2018:

Spencer Kyle Smith (Fort Worth Country Day)

Timothy Brannelly (Longview High School)

Samuel L. Kindick (University of Colorado Boulder)

Eryn Pritchett (University of Notre Dame)

Nicholas Cross (Queens College, CUNY)

Amy Leonard (Grady High School)

Samuel Hahn (University of Colorado Boulder)

 

 

Recipient Of A Manson Stewart Teacher Training Award For 2016-2017:

Laura Briscoe (St. Pius High School, Atlanta, GA) 
Michael Garcia (Westwood High School, Memphis, TN)

Recipients Of Manson Stewart Travel Awards To Attend CAMWS 2017:

Mary E. Smith (Oldfields School, Sparks Glencoe, MD)
Melanie Zelikovsky (Immaculate Heart High School, Oro Valley, AZ) 
Lauren Brooks (BASIS Scottsdale, Scottsdale, AZ) 
Alexis Whalen (Sharon High School, Sharon, MA) 
Jennifer Kindick (Cherry Creek High School, Greenwood Village, CO)
Sarah Christine Teets (University of Virginia) 
Samuel Hahn (University of Colorado, Boulder)
   

Recipients of Manson Stewart Travel Awards to Attend CAMWS-SS 2016:

Shaina Anderson (University of Florida)
Chris Dobbs (University of Missouri)
Mary Hamil Gilbert (University of Virginia)
Mark Joseph Hogan (Boston College)
Kristine Mallinson (Texas Tech University)
Maria Marable  (Meigs Academic Magnet School)
Stephen B. Ogumah (The Graduate Center, CUNY)
Crystal Rosenthal (The Episcopal School of Dallas)
Brett Stine (Texas Tech University)

Recipient of the Manson Stewart Teacher Training Award for 2015-2016:

           Daylin Lee Oakes, University of Arizona 

Recipients of Manson Stewart Travel Awards to Attend CAMWS 2016:

Brian Carlson, Fort Worth Country Day School
Jared Copeland, Scottsdale Preparatory Academy
Rachel Fernandez, University of Colorado Boulder
Florencia Floxley, University of Boulder Colorado
Kevin Jefferson, University of Colorado Boulder
Allannah Karas, The Graduate Center, CUNY
Stephanie Krause, University of Colorado Boulder
Sherri Madden, The Master’s Academy
Alisandra Migliara, The Graduate Center, CUNY
Brian Mumper, Rutgers University 

Recipients of Manson Stewart Teacher Training Awards for 2014-2015:

  • Ashley Allgood (Brookwood High School)
  • Devyn Haynes Keller (Hollins University)
  • Megan Rebman (Millsaps College)

Recipients of Manson Stewart Travel Awards to attend CAMWS-SS 2014:

  • Laura K Hatmaker (McClean School)
  • Emily Master (Princeton University)
  • Laura Brooke Rich (University of Texas at Austin)

Recipients of Manson Stewart Travel Awards to attend CAMWS 2015:

  • Andrew Carroll (Regis Jesuit High School)
  • Giustina Monti (Florida State University)
  • Brian Mumper (Rutgers University)
  • Lindsay Pappas (Indiana University)
  • Daniel Poochigian (Camelot Academy of Arts, Science and Technology)
  • Wesley Joseph Wood (Miami University)

Winners of the Teacher Training Awards for 2013-2014:

  • Philip Cortese (St. Andrew's Episcopal School, Mississippi)
  • David Blosser (The James Monroe High School, Virginia)

Winners of the Travel Awards for 2013-2014:

  • Gena Goodman (University of Colorado-Boulder)
  • Dannu Hutwohl (University of New Mexico )
  • Clinton Kinkade (Estancia Valley Classical Academy, New Mexico)
  • Amy Leonard (Dacula High School, Georgia)
  • Giustina Monti (Florida State University)
  • Cathleen M. O'Shea (Hendrickson High School, Texas)
  • Patrick Owens (Wyoming Catholic College, Wyoming)
  • Susan Thornton Rasmussen (Paideia High School, Washington)

Winners of the Teacher Training Awards for 2012-2013:

  • Lindsey Lovette (Archer High School, Lawrenceville, GA)
  • Claire Bishop (University of Kentucky)
  • Keith Toda (Brookwood High School, Snellville, GA)
  • Edmund DeHoratius (Wayland High School, Wayland, MA)
  • Lance Piantaggini (Stow-Munroe Falls High School, Stow, Ohio)

Winners of the Travel Awards for 2012-2013:

  • Jacqueline DiBiaisie (University of Texas, Austin, TX)
  • Hong Yoong (University of New Mexico, Albuquerque, NM)
  • Bryan Carlson (Fort Worth Country Day, Fort Worth, TX)
  • Ginny Lindzey (Dripping Spring High School, Austin, TX)

Winners of the Southern Section Travel Award for 2012-2013:

  • Jaime Claymore, Mountain View High School (Lawrenceville, GA)
  • Emily Marillier, University of Illinois (Champaign-Urbana)
  • Marsha McCoy, Southern Methodist University (Dallas)
  • Gaius Stern, University of California (Berkeley)

Winners of the Teacher Training Awards for 2011-2012:

  • Lindsey Campbell (Dacula High School, Dacula, GA)
  • Rachel Beth Cunning (Blue Valley High School, Stillwell, KS)
  • Jennifer Uhlmann (Green Fields Country Day School, Tucson, AZ)

Winners of the Travel Awards for 2011-2012:

  • Bryan Carlson (Fort Worth Country Day School, Fort Worth, TX)
  • Generosa Sangco-Jackson (Oak Hall School, Gainesville, FL)

Winners of the Southern Section Travel Award for 2010-2011:

  • John Young (Marshall University)
  • Patrick J. Bradley (Rockbridge County High School - Lexington, VA)
  • Daniel W. Leon (University of Virginia)

Winners of the Teacher Training Awards for 2010-11:

  • Lauren S. Rogers (Salem Academy, Winston-Salem, NC)
  • Lindsey K. Campbell (Dacula High School, Dacula, GA)
  • Charlaine D. Lunsford (Woodrow Wilson High School, Portsmouth, VA)

Winners of the Travel Awards for 2010-2011:

  • John T. Young (Marshall University)
  • Patrick J. Bradley (Rockbridge County High School, Lexington, VA)
  • Daniel W. Leon (University of Virginia)
  • Micah Everson (Murrah High School, Jackson, MS)
  • Kelly E. Shannon (Corpus Christi College, Oxford, UK)
  • Amy K. Leonard (formerly Grady High School, Atlanta, GA)
  • Marsha B. McCoy (Southern Methodist University)
  • Catherine W. Wickham (Deer Path Middle School, Lake Forest, IL)

Winners  of the Teacher Training Award for 2009–2010 were

  • Ryan G. Sellers (Memphis University School)
  • Daniel N. Ristin (Regina Dominican High School)
  • John T. Young (Browning School)
  • Lindsay S. Herndon (Spotsylvania High School)
  • Rebecca Westgate (St. Vincent’s Academy)
  • Andrew M. O'Brien (St. Paul’s Episcopal School)

Winners of the Travel Award for 2009-2010 were

  • Julie E. Smith-Condor (Collins Hill High School)
  • Ginny T. Lindzey (Dripping Springs High School)
  • Mark R. Miner (Independent Poet)
  • Jennifer S. Starkey (University of Colorado at Boulder)

Winners  of the Teacher Training Award for 2008–2009 were

  • Bryan Carlson (Trinity Valley School, Fort Worth, TX)
  • Rosina E. Catalan (Brebeuf Jesuit Preparatory School, Indianapolis, IN)
  • Julie E. Condor (Collins Hill High School, Suwanee, GA)
  • Elizabeth Mawhiney (graduate student, University of Iowa)
  • Jason Tierney (graduate student, Indiana University, Bloomington)
  • Anne L. Tra (graduate student, University of North Carolina, Greensboro)
  • Shannon O. Walker (Trinity Academy of Raleigh, NC)

Winners of the Travel Award for 2008-2009 were

  • Nicoletta Villa-Sella (The Linsly School, Wheeling, WV)
  • Mark R. Miner (Boston, MA)
  • Keely K. Lake (Wayland Academy, Beaver Dam, WI)
  • Karen L. Acton (graduate student, University of Michigan)
  • Heather C. Kelly (Pima College, Leichhardt, Australia)
  • Ginny T. Lindzey (Dripping Springs High School, TX)
  • Sherri G. Madden (Master’s Academy, Charlotte, NC)

Winners  of the Teacher Training Award for 2007–2008 were

  • Alexandra Bullard (undergraduate senior, University of Texas, Austin)
  • Scott A. Holcomb (Latin teacher, Deerfield-Windsor School, Albany, GA)
  • Gregory T. Johnston (graduate student, University of Georgia)
  • Louise C. Rocco (Latin teacher, King High School, Tampa, FL)

Winners of the Travel Award for 2007-2008 were

  • Gregory T. Johnston (graduate student, University of Georgia)

Winners of the Teacher Training Award for 2006-2007 were

  • Kelly Cox (Latin teacher certification program, UNC-Greensboro)
  • Kevin McDaniel (Latin teacher certification program, Avila University, Kansas City, MO)
  • Chelsea Jensen (Latin MAT program, Indiana University)

Winners of the Travel Award for 2006-2007 were

  • Diane Tomayko (Brentwood High School, Brentwood, TN) to attend CAMWS-SS
  • Mary Jo Behrensmeyer (Mt. Vernon High School, Mt. Vernon, OH ) to attend CAMWS

Winners of the Teacher Training Award for 2005-2006 were

  • Adrienne Michele Hagen (University of Mary Washington)
  • Adam Mize (University of Florida)
  • Nathalia S. Hardy (James Irwin Charter H.S., Colorado Springs, CO)

Winners of the Travel Award for 2005-2006 were

  • Jennifer L. Ice, (Woods Middle School, University City, MO)
  • Sherri G. Madden (Master’s Academy, Charlotte, NC)
  • Kathleen S. Collins (City University of New York)
  • Jeremy M. Walker (Crown Point High School, Crown Point, IN)

Winners of the Teacher Training Award for 2004-2005 were

  • Cynthia Bolon (Rolla High School, Rolla, MO)
  • Steven R. Turner, Jr. (Stratford Academy, Macon, GA)
  • Matthew L. Behrensmeyer (DePauw University)

Winners of the Travel Award for 2004-2005 were

  • No Winners

Winners of the Teacher Training Award for 2003-2004 were

  • Brandy Hendricks (Lexington KY)

Winners of the Travel Award for 2003-2004 were

  • Sarah H. Wright (Greensboro NC)
  • Larry Martin (Sherman TX)